Knižní shrnutí #4
A máme tady konec roku 2023 a s ním i poslední knižní shrnutí. Ten čas letí jako šílený a já mám pocit, že mu vůbec nestačím. Podzim byl pro mě plný nových informací (studovala jsem kurz marketingu), hektický (kvůli vánoční sezóně v práci) a taky jsem zvládla můj první solo trip (o které vám více povím v článku příští rok).
Ale i přesto jsem si našla čas na čtení a představím vám dnes 8 titulů, které jsem přečetla za měsíce říjen, listopad a prosinec. Najdete zde psychologický román, vánoční oddechovku z New Yorku, úsměvný příběh z českých hor, legendární horor, který už jsem si dlouho chtěla přečíst, hezkou a dojemnou knihu z Londýna, tajemný grafický román, úplnou klasiku a smutnou audioknihu.
Tak můžeme jít na to:
20. Normální lidi
Myslím, že jsem se dost poučil. A doufám, že jsem se změnil, víš, jako člověk. A upřímně, jestli jsem se změnil, tak jen díky tobě.
Do této knihy jsem se pustila proto, že jsem ho nejdříve viděla jako seriál a zcela mě to uchvátilo. Hlavní postavy se mi dostaly pod kůži a byla jsem zvědavá, jaká je knižní předloha a hlavně jaké byly samotné myšlenky hlavních postav.
Příběh se odehrává v Irsku a pojednává a komplikovaném vztahu dvou mladých lidí Marianne a Conellovi. Postava Marianne hodně zápasí se sebevědomím, má velmi špatné mínění o své osobě. Což pramení z její rodiny, která je velmi zvláštní. Její matka je na ní velmi zlá, její bratr ji psychicky týrá a ona se kvůli tomu nesnáší. Což pro mě bylo velmi těžké a smutné téma, které na mě dost negativně působilo. Pro Conella je zase velmi důležité zapadnout, a tak vztah s Marianne (která je neoblíbená a považována za tu divnou) mezi svými spolužáky tají. Sám si sebou totiž taky není jistý, a potřebuje mít podporu od ostatních. Tyto jejích osobní problémy se promítají do jejich vztahu, který je jako na houpačce a my ho sledujeme napříč roky. Nicméně je mezi nimi velmi silná přitažlivost jak fyzická tak duševní, která je jako magnet znovu spoutává dohromady. Velmi jsem ale polemizovala nad tím, jestli to co mezi sebou má Marianne a Conell není spíše toxické.
Není to žádný naivní romantický příběh, působilo to na mne velmi realisticky a v podstatě tak, jak se to ve skutečném světě často odehrává se všemi komplikacemi. Občas mě postavy i štvaly :D Místo toho, aby si společně o všem promluvili, tak si vytvářely domněnky kvůli kterým byli často od sebe. Ale vzhledem k jejich mladému věku to bylo pochopitelné.
Knihu bych zhodnotila jako příběh o křehkosti mladých inteligentních lidí, o výjimečném charakteru, který se v běžné společnosti necítí dobře a jak je důležité říkat nahlas, jak se cítíš a komunikovat na rovinu s tím koho miluješ. Objevují se zde těžká témata a krásné myšlenky, které ve mně ještě dlouho rezonovaly.
☆☆☆☆
21. Dash & Lily
Tento příběh jsem také původně viděla jako seriál a velmi se mi líbil, takže jsem před Vánocemi chtěla vyzkoušet i jeho knižní verzi. Zajímavé na této knize je, jakým způsobem vznikla. Autoři Rachel Cohnová a David Levithan ho napsali po emailech na střídačku.
Lily zůstala víceméně sama na vánoce a tak dostane nápad, který ji zpestří svátky. Vytvoří červený zápisník s instrukcemi a schová ho do jejího oblíbeného knihkupectví, doufajíc, že ho někdo najde. A povede se. Když Dash bezcílně zavítá do tohoto knihkupectví objeví tajemný deník a následuje instrukce v něm vepsané. Dash a Lily si tedy prostřednictvím tohoto deníku dopisují, předávají úvahy o životě a zadávají se nelehké úkoly napříč celým New Yorkem. Oba jsou introvertní, knihomolové, chytří a jak už to v tomto věku bývá sami sebou nejistí. V průběhu vzájemného psaní zjistí, že si velmi rozumí a vytvoří si tak silné imaginární přátelství. Jak to dopadne, vám říkat nebudu, ale asi je vám to jasný :D
Celé mi to přišlo jako hezký nápad a je to velmi milé, romantické a plné vánoční atmosféry. Má to všechno, co má dobrá oddechovka mít.
☆☆☆☆
22. Jak vytrhnout velrybě stoličku
Tak si kup prášek proti skleróze!
Cha! Vůbec by mě nenapadlo, že někdy budu číst tuto filmovou klasiku, kterou znám nazpaměť už od dětství. Ale výzva na databázi knih mně k tomu donutila, v rámci tématu - kniha od autora, který minulý rok zemřel, což bohužel byla skvělá Marie Poledňáková.
Čekala jsem, že mě to nebude vůbec bavit a jen to přetrpím, ale mýlila jsem se. To byla taková roztomilost. Velmi jsem si to užila. Příběh je prostě velmi hezký a v průběhu čtení se mi v hlavě přehrávaly scény z filmu a hlavně jsem slyšela ten hlas Tomáše Holého, který byl prostě kouzelné dítě. V hlavě mi taky celou dobru hrála hlavní znělka z filmu, která je prostě krásná a evokuje mi dětství. A hrozně jsem si to užila a jsem moc ráda, že jsem si to přečetla.
V knize byly také myšlenky maminky, které ve filmu nezazněly a dávaly hlubší smysl tomu, jak to měla náročné a co všechno musela překonat. Do čehož jsem se naprosto dokázala vžit, jelikož jsem přibližně ve stejném věku.
Knížku jsem sehnala na Knihobotu a měla jsem tuto žlutou verzi z osmdesátých let, což na mně působí trošku jako poklad :D Na přebalu knihy, byla velmi krásná myšlenka, kterou tu chci s vámi sdílet:
Tvorba Marie Poledňákové je prostoupena společným posláním, člověk by neměl být pasivním pozorovatelem svého života, neměl by se spokojit s pozicí diváka, ale měl by se snažit prožívat každý svůj obyčejný den jako jeho vlastní tvůrce!
Myslím, že filmy Marie Poledňákové jsou legendární a rozdávají úsměv a dobrou náladu do spoustu českých rodin a to nejen před Vánocemi. Tím se pro nás skvělá Marie Poledňáková stává tak trochu nesmrtelnou.
☆☆☆☆
23. Osvícení
Slyšel, jak se k němu blíží. Slyšel, jak na vzdáleném konci šustí něco v listí, jak k němu to něco leze po kolenou. Každou chvilku ucítí na kotníku chladnou ruku...
S panem Kingem já mám komplikovaný vztah. Nikdy mi moc nesedl styl jeho psaní, který je pro mě takový tuhý. Obsahem jeho knih je prostě příliš mnoho nezáživných a popisných částí, kterými se musím prokousat, ale pak přijde scéna, která vám naprosto vyrazí dech, vytřeštíte oči, běhá vám mráz po zádech a tato scéna naprosto zachrání, to co jste doposud četli. A jinak to nebylo ani v případě Osvícení. V průběhu čtení jsem tedy dost bojovala a několikrát knihu odložila. Ale když už jsem to pak dočetla, tak skutečně musím uznat, že je to vážně skvělý! Byly zde scény, kdy jsem se opravdu bála. Bylo to děsivý, měla jsem husí kůži po celým těle a to je přesně to, co pan King zase umí brilantně. Všechno strašidelné popisuje tak, že to není trapné, ale naopak to působí naprosto uvěřitelně.
Příběh pojednává o Jacku Torrencovi, který dostane novou práci v horském hotelu Overlook jako jeho správce. O chod Overlooku se bude starat v zimní sezóně, kdy v hotelu vůbec nikdo není. Nastěhuje se sem společně se svou ženou a jejich synem Dannym, který oplývá výjimečnými schopnostmi tedy Osvícením. Má imaginárního přítele, který mu ukazuje věci, které se teprve stanou a zároveň má Danny schopnost telepatie a vnořit se do myšlení ostatních. Danny už před nastěhováním do Overlooku díky svým schopnostem vytuší, že se zde stane něco hrozného. V hotelu totiž třímá jakési zlo, které číhá na své nové oběti.
Celá postava Dannyho bylo naprosto výborná. Pětiletý kluk, který má myšlení jako dospělý člověk a zároveň si neví rady se svými schopnostmi byla perfektní postava (mnohem lepší než ve filmovém zpracování). Celkové tempo knihy je takové pomalejší, vyjma hrůzostrašných scén, které jen nečtete ale vy je téměř prožijte. Tak silně na vás zapůsobí. Závěr je velmi akční, místy velmi explicitní a nechutný, ale už jsem se u něj tolik nebála.
Takže z mé strany dosti nejednoznačná recenze. Jsem ráda, že jsem Osvícení přelouskala, ale už si od Kinga zase dlouho nic nepřečtu.
☆☆☆☆
24. Knihovna malých zázraků
Prosím nezapomínejte, že knížky nejsou vždycky jen způsob úniku. Někdy nás mohou něco naučit. Knížky nám svět ukazují, ne schovávají.
Jako zabít ptáčka, Mrtvá a živá, Lovec draků, Pí a jeho život, Pýcha a předsudek, Malé ženy, Vhodný nápadník, Milovaná. To jsou tituly o kterých se točí příběh Knihovny malých zázraků.
Hlavní postavy mladá Alíša a důchodce Mukéš, se ocitají v těžkých životních situacích a aktuálně ve svých životech tápou. Alíša má nemocnou matku a tak se snaží tak trochu utíkat do jíného světa. Příjme brígádu v místní knihovně, ačkoliv o knihách neví vůbec nic. Mukéšovi zemřela žena a vůbec neví, co sám se sebou. Jeho žena milovala knihy a tak se rozhodne překonat komfortní zónu a začít navštěvovat mistní knihovnu. Zde se naše postavy potkávají. Alíša náhodou objeví tajemný seznam knih a rozhodne se tyto knihy doporučovat panu Mukéšovi a zároveň s ním, je i číst. Během pročítání těchto knih se navzájem sbližují a navazují si tak neobvyklé přátelství, které jim zlepší život.
Velmi hezká, dojemná a zároveň smutná kniha, která mi přinesla úsměv na tváři i slzy. Myslím, si, že každý milovník knih se zde najde. Příběh krásně představuje hodnotu knih a jejich důležitost. Jak knihy umějí zlepšovat všední život a zároveň lidi sbližovat. Krásné!
☆☆☆☆☆
25. Sen noci svatojánské
Vodí mě za nos. Vždy je kdesi vpředu, a když tam přijdu, není po něm sledu. Nic naplat, že se štvu, co síly stačí. Jsi rychlejší, ty nactiutrhači!
Přiznám se, že moc neumím číst poezii nebo zrýmované texty. Nějak tomu prostě nerozumím. Nemám asi pro poezii, ten správný cit. Takže občas byl pro mě Sen noci svatojánské dost matoucí. Ale zhodnotila bych to jako takovou bláznivou komedii o spletitosti lásky. Je to místy vtipné, roztomilé, úsměvné a dost zamotané. Ještě, že na začátku byl výpis postav a k tomu vysvětlení, kdo koho miluje, jinak bych se v tom totálně ztratila :D Ráda bych tuto hru viděla na živo v divadle, tak třeba se mi to v následujícím roce poštěstí.
☆☆☆
26. Obraz Doriana Graye - grafický román
Podstatou života je seberozvoj. Totiž to, že si dokonale uvědomíme, kým jsme. Proto jsem na světě. Lidé jsou dnes sami ze sebe vystrašení. Zapomněli na nejdůležitější z povinností - povinnost vůči sobě samému.
Můj velmi oblíbený tajemný příběh od Oscara Wilda, který je zasazen do temného Londýna 19. století, což je prostředí i období, které já naprosto zbožňuji. Tato grafická podoba je takový krátký útržek celé knihy. Nejdůležitějším prvkem jsou v tomto případě ilustrace, které byly naprosto nádherné. A hlavní myšlenky celého příběhu i atmosféru vykreslily velmi dobře. Bylo pro mě opravdu zábavné jednotlivé kresby zkoumat a prohlížet si je. Pokud se tedy do příběhu chcete ponořit hlouběji, doporučuji si spíše přečíst knihu. Pokud však příběh znáte, nebo vám nevadí, že jeho obsah budete znát jen po povrchu, vrhněte se do tohoto komiksu.
Příběh se odehrává v uměleckém prostředí, kdy nadaný malíř Basil vytvoří až děsivě věrný portrét mladému, naivnímu, krásnému Dorianovi. Na toho má špatný vliv cynický lord Henry, který s Dorianem manipuluje a tvoří si ho k obrazu svému. Do hlavy mu vloží myšlenku, že nic není hodnotnější než mládí a krása, a že si tohoto daru má považovat. Dorian při prohlížení jeho autoportrétu vyřkne větu - kéž by ten obraz stárnul místo mne a já zůstal mladý a krásný navždy. Což se mu vyplní, ale za strašlivou cenu. Obraz se totiž stane odrazem Dorianovi duše, který začíná být temnější než samotné uličky Londýna.
Z této edice bych si chtěla pořídit i další grafické romány jako 1984 , Pes baskervillský nebo Bílá nemoc. Přijde mi to jako zábavný způsob, jak mladšímu publiku nebo nečtenářům přiblížit hodnotnou klasiku.
☆☆☆☆☆
27. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih - audiokniha
Po tomto titulu jsem dlouho pokukovala. Chodila jsem si ho číst do knihkupectví, měla jsem ho v oblíbených na Audiotéce, a tak nějak pořád vyčkávala, než jsem si ho pořídila. Bylo to hlavně kvůli rozporuplným recenzím, které se na mě valily ze všech stran, a bála jsem se, že si tak nějak zkazím mou naivní představu o mé oblíbené postavě Chandlera z ikonického seriálu Přátelé. Do Chandlera jsem totiž již od dětství zamilovaná (a samozřejmě nejsem jediná, já vím!). Nakonec jsem se tedy rozhodla pro audio verzi této autobiografie Matthewa Perryho.
Knihu jsem začala poslouchat na začátku října 2023 a hned mě upoutal charismatický hlas Aleše Procházky, který daboval samotného Chandlera nebo i postavu Snape z HP. Ze samotného obsahu knihy mi bylo smutno a zároveň jsem z něj byla na rozpacích. Matthew Perry to už od startu do života neměl vůbec jednoduché, Jako narozenému miminku ho trápily žaludeční koliky a doktoři mu proti bolesti dali velmi návykové barbituráty. Již v raném dětství se tedy setkal se závislosti na lécích, s kterou potom bojoval celý život. Perry vypráví o svém životě dost sebelítostivě, cynicky, sarkasticky a je z toho cítit, že ve svém životě dost protrpěl a bojoval sám se sebou.
Když mi zbývalo doposlechnout poslední kapitolu, dozvěděla jsem se, že Mathew Perry bohužel zemřel a mě zamrazilo po celém těle. Jeho odchod z tohoto světa jsem velmi prožívala a s lítostí jsem vstřebávala všechny informace, které jsem se z této audioknihy dozvěděla. Jejich plná váha na mě skutečně dolehla až po této tragické události.
Je smutné, že herec, který svým specifickým humorem i způsobem vystupování rozesmával miliony lidí po celém světe, v osobním životě takto trpěl a tak brzy nás opustil. Nechci tu působit nějak pateticky. Osobně nemám moc ráda vlnu, která se vždy strhne, když někdo zemře, ale nedalo mi to, se k tomuto úmrtí, alespoň malou měrou nevyjádřit. Protože Chandler Bing alias Mathew Perry byl a je pro mne velkou srdcovou záležitostí. A proto mi dovolte zde vložit video, kterým se rozloučím s tímto skvělým hercem:
A to je z posledního knižního shrnutí z roku 2023 úplně všechno. Ráda bych si tu zhodnotila, kolik knížek mi letos prošlo pod rukama, takže si dovolím pár čísel:
24 přečtených knih
7400 stránek
2 přečtené komiksy
4 poslechnuté audioknihy
36 koupených knih (letos jsem se rozjela :D)
z čtenářské výzvy na databázi knih jsem splnila 100 %
Přeji Vám šťastný vstup do nového roku 2024 a spoustu skvělých knih, filmů i kosmetiky.
Vaše Melange :-)